Silnější koruna, euro podpořeno očekáváním mírových jednání
EUR/CZK
Česká koruna prožila úspěšný týden, během kterého dokázala posílit z úvodních EUR/CZK 25,11 ke dnešním EUR/CZK 25,06, tedy o zhruba 0,2 procenta. Jedinou trochu zajímavou domácí událostí bylo zveřejnění zpřesněného údaje lednové inflace, který potvrdil hodnotu z předběžného odhadu, tedy 2,8 % meziročně. To je sice poměrně znatelně více, než původně očekávala Česká národní banka (2,5 %), nicméně díky předběžnému odhadu byl trh na tuto skutečnost připraven a nijak výrazně tudíž nereagoval. Zisky koruny tak poháněl hlavně geopolitický vývoj, tedy nejprve telefonát mezi americkým a ruským prezidentem a následně informace o chystaném společném setkání v Saudské Arábii.
Trh si od těchto signálů evidentně slibuje možný posun v uklidnění války na Ukrajině, čímž klesá globální riziková averze. V nejbližších dnech nás čeká pouze únorové vydání konjunkturálního průzkumu, který by podle odhadů měl vyjevit přibližnou stagnaci ukazatele ekonomického sentimentu, a také lednová data o inflaci ve výrobním sektoru. Ani jeden z těchto indikátorů ovšem velký kurzotvorný potenciál neskýtá a koruna tak podle nás zůstane ve vleku zahraničně-politických událostí. Útok na metu EUR/CZK 25,00 by přicházel v úvahu jedině v případě hmatatelného posunu směrem k příměří na Ukrajině. V opačném případě čekáme pohyb v okolí EUR/CZK 25,10.
EUR/USD
Evropská měna si v posledních sedmi dnech připsala významné zisky, když se vyhoupla z EUR/USD 1,032 ke dnešním EUR/USD 1,047, což odpovídá posílení o více než 1,5 procenta. Z Evropy přitom nijak oslnivá data nedorazila, když druhý odhad růstu HDP v loňském posledním kvartále sice přinesl revizi z původně udávaných 0,0 na 0,1 % mezičtvrtletně, nicméně zklamání naopak doručil průmyslový sektor, který meziměsíčním propadem o 1,1 % trh překvapil směrem dolů. Ze Spojených států pak dorazily smíšené signály, když nejprve spotřebitelská inflace hodnotou 3,0 % meziročně překonala očekávání o 0,1 procentního bodu, posléze výrobní inflace dokonce o 0,2 procentního bodu, naopak zklamání ale přinesly maloobchodní tržby, které meziměsíčně klesly o výrazných 0,9 %. Makroekonomická data ovšem hrála spíše druhé housle a do popředí zájmu trhu se vměstnala geopolitika. Zvýšení amerických dovozních cel na ocel a hliník trh přešel relativně v poklidu, naopak rozruch způsobil americký prezident Trump svým energickým postupem při řešení války na Ukrajině.
Ačkoliv on sám i jeho administrativa popudili některými kroky své evropské spojence a mírně řečeno zaskočili i nezúčastněné pozorovatele, trh evidentně věří, že navázání kontaktu mezi Ruskem a USA by mohlo přinést žádoucí ovoce. Kapitál se tak začal stahovat z bezpečného přístavu amerického dolaru směrem do rizikovějších vod, v tomto případě evropských, což prospělo euru. V tomto týdnu pak budeme zvědavi hlavně na zápis z posledního zasedání Fedu a také na sadu předstihových indikátorů z obou stran Atlantiku. Největší pozornost ovšem bude upřena právě na rusko-americká vyjednávání a jejich mírotvorný potenciál. Geopolitika v podání Donalda Trump je přitom velmi nepředvídatelná a vyloučit tedy nelze téměř nic. Případné pozitivní signály by eurodolar mohly posunout až k EUR/USD 1,07, naopak ty negativní zpět do okolí EUR/USD 1,03.