M Zz Oa5 G8h Spi Unsplash
4. 12. 2024

Měnové kurzy a výhled na prosinec 2024

EUR/CZK:

 

Česká měna zahajovala uplynulý měsíc poblíž EUR/CZK 25,33 a aktuálně ji najdeme u EUR/CZK 25,22, což odpovídá kosmetickému posílení o 0,4 procenta.

Z tuzemských reálií jsme se velkých překvapení nedočkali. Přibližně v souladu s očekáváními se vyvíjel český průmysl, který již delší dobu osciluje okolo nuly, když v jednom měsíci mírně povyroste, aby v tom následujícím opět klesl. Růstovou tendenci naopak vykazuje maloobchodní sektor, kde po několika krizových letech probíhá návrat zákazníků. Nejedná se ovšem o žádnou nákupní explozi jako spíše o opatrný a pozvolný nárůst. Do tržních odhadů se trefila i Česká národní banka, která podle očekávání přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na hodnotu 4,00 %.

Nepřekvapila ani tuzemská inflace s meziroční hodnotou 2,8 procenta či meziroční zvýšení cen průmyslových výrobců o 0,8 %. Vlastně jediným mírně překvapivým momentem posledního měsíce byly výsledky konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, které vyjevily výraznější zlepšení nálady spotřebitelů i podnikatelů, než trh očekával. Tento indikátor ovšem tradičně nemívá na kurz koruny dramatický dopad, což se nestalo ani tentokrát. V kontextu klidného vývoje makroekonomických ukazatelů tedy jen nepatrná změna kurzu vypadá logicky.

V prosinci by situace mohla být o něco zajímavější. Kromě standardních měsíčních ukazatelů se navíc dozvíme data o mzdách za třetí čtvrtletí a zasedá i bankovní rada ČNB. Obě tyto události skýtají prostor pro překvapení oběma směry, přičemž podle našeho názoru je ovšem pravděpodobnější, že korunu nepotěší. Čekáme tedy její ústup směrem k EUR/CZK 25,30.

EUR/CZK Graf vývoje:

Graf Eur Czk Prosinec

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

 

EUR/USD:

Euro má za sebou hororový měsíc, během kterého muselo zapomenout na úvodní kurz EUR/USD 1,093 a zvyknout si na aktuálních zhruba EUR/USD 1,052. Celkem tak evropská měna vůči dolaru odepsala přibližně 3,7 procenta.

Nejtvrdší úder euru pochopitelně zasadili američtí voliči, kteří si v prezidentských volbách vybrali Donalda Trumpa. Ten se nijak netají svou zálibou v konfrontační obchodní politice, naopak. Jeho předvolební sliby o zavedení drakonických dovozních cel na veškeré zahraniční zboží představují pro Evropu obrovské riziko, podobně jako jeho neochota podílet se na obraně spojenců v NATO.

Ačkoliv stále existuje naděje, že Trumpovi jeho poradci vysvětlí, že zavedením brutálních cel by kromě zbytku světa poškodil i vlastní zemi, dosavadní signály tomu příliš nenasvědčují. Ačkoliv do úřadu nastoupí až za více než měsíc, již nyní přilévá olej do ohně, když hrozí dalšími cly, tentokrát namířeným proti Mexiku a Kanadě. To by Evropanům mohlo být víceméně lhostejné, nicméně jedná se o signál, že Trump se své oblíbené ekonomické hračky skutečně nehodlá v blízké době vzdát.

Z makroekonomických událostí v posledních týdnech lze vyzdvihnout relativně optimistický vývoj v evropském maloobchodním sektoru a naopak prohlubující se průmyslovou slabost. Konečně i ze Spojených států ovšem začaly přicházet některé slabší údaje, což patrně ochránilo euro před ještě hlubším propadem. Zklamala například americká tvorba nových pracovních míst, předstihové indikátory ze zpracovatelského sektoru či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Přesto si ani nadále nelze nevšimnout, že zatímco evropská ekonomika se klopotně pokouší odrazit ode dna, ta americká se valí vpřed a jeví jen mírné známky brzdění. V prosinci podle nás bude trh hltat hlavně signály z nastupující Trumpovi administrativy. Nepředpokládáme, že se dočkáme smířlivějšího tónu, naopak. Euro tak podle nás zůstane pod hranicí EUR/USD 1,06 a rizikem je i další pokles směrem k EUR/USD 1,04.

EUR/USD graf vývoje:

Graf Eur Usd Prosinec

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg