Měnové kurzy – výhled na listopad 2024
EUR/CZK:
Koruna si za uplynulý měsíc vůči euru připsala kosmetické posílení o 0,3 procenta, když se z úvodních EUR/CZK 25,30 dostala ke dnešním EUR/CZK 25,22. Vzhledem k poměrně štědré nadílce kurzotvorných událostí je skoro až překvapivé, že nedošlo k výraznějšímu pohybu.
Z tuzemských makroekonomických reálií stála za zmínku zářijová inflace, která výsledkem 2,6 % meziročně překonala tržní odhad o citelných 0,2 procentního bodu. Naopak bez většího překvapení se obešla data z průmyslu, kde pokračuje přibližná stagnace, a z maloobchodu, kde sice pozorujeme návrat spotřebitelů, nicméně spíše pozvolný. Mírně za odhady zaostal růst českého HDP v letošním třetím kvartále, který mezičtvrtletně přidal 0,3 procenta, zatímco trh věřil v 0,4. Nešťastně pro českou měnu dopadly prezidentské volby v USA, jejichž vítěz – republikán Donald Trump – vůči Evropě nešetří ostrými výroky a hrozí její vývozy zatížit masivními cly. Jelikož ovšem tyto výhrůžky podlomily také pozici eura, nezměnily nijak razantně směnný poměr EUR/CZK. V neposlední řadě jsme byli zvědavi na listopadové pravidelné měnověpolitické zasedání České národní banky. Na něm nakonec v souladu s očekáváními došlo ke snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, které následně guvernér Michl doprovodil víceméně standardním komentářem bez velkých překvapení. Poměrně holubičí bylo ovšem vyznění pravidelné čtvrtletní prognózy ČNB, která české ekonomice zhoršila krátko- i dlouhodobý růstový výhled.
Ve zbytku měsíce nás bude zajímat hlavně údaj o říjnové spotřebitelské i výrobní inflaci a rozhodně nevynecháme ani zpřesněný druhý odhad hrubého domácího produktu. Pokud nedojde k velkým překvapením, předpokládáme, že bude koruna pokračovat v tažení na metu EUR/CZK 25,00.
EUR/CZK Graf vývoje:
Zdroj: CYRRUS, Bloomberg
EUR/USD:
Na eurodolaru bylo v poslední době veselo, ovšem nikoliv z pohledu evropské měny. Ta uplynulý měsíc zahajovala poblíž EUR/USD 1,095, zatímco dnes je k mání za EUR/USD 1,076, což odpovídá oslabení o výrazných 1,6 procenta.
Již v průběhu měsíce makroekonomická data přála spíše dolaru. Z Ameriky dorazil silný údaj o tvorbě pracovních míst, povzbudivé předstihové indikátory ze sektoru služeb, mírně vyšší inflace, dobrá data o maloobchodu i spotřebitelském sentimentu. Fed sice snížil úrokové sazby, nicméně tento krok byl trhem všeobecně očekáván již po delší dobu a v kurzu dolaru tak byl již obsažen. Naproti tomu Evropa příliš neoslňovala, když její inflace naopak za odhady mírně zaostala, předstihové indikátory vesměs zůstaly v pásmu kontrakce či těsně nad ním a špatné zprávy přicházely hlavně z Německa, jehož průmyslový sektor stále hledá své dno. Nic z toho by ovšem nebyla vyloženě tragédie. Tou bylo až znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Ze všech předvolebních slibů, které Trump rozdal, téměř všechny znamenaly pro evropskou ekonomiku větší či menší ohrožení. Na prvním místě se jedná o hrozbu uvalení 20% dovozních cel na veškeré zboží (a 60% na to čínské), což by znamenalo návrat k protekcionistické politice z 30. let minulého století a téměř jistě zahájení globální obchodní války. Dále nelze nezmínit Trumpem deklarovaný úmysl přestat se podílet na podpoře válčící Ukrajiny a potenciálně i evropských spojenců v Severoatlantické alianci. Pomyslnou třešničkou na dortu pak je jeho odhodlání ulevit americkým firmám daňově i regulačně, což by znamenalo další zhoršení evropské konkurenceschopnosti. Není tedy divu, že evropské měny na jeho vítězství reagovaly volným pádem.
S ohledem na výše uvedené revidujeme očekávaný kurz EUR/USD a zatímco dříve jsme počítali s výhledovým posilováním nad hladinu EUR/USD 1,12, nově se kloníme pouze k EUR/USD 1,09.
EUR/USD graf vývoje:
Zdroj: CYRRUS, Bloomberg