Měnové kurzy a výhled na leden 2025
EUR/CZK:
Koruna vůči euru v posledním čtvrtletí loňského roku mírně posilovala. Pomáhá jí nepatrně lepší kondice české ekonomiky i tlak na pokles sazeb ECB. I letos bude česká ekonomika tu evropskou předbíhat a čekáme další posilování
Koruna si vůči euru v uplynulém kvartále připsala mírný zisk, když z úvodních EUR/CZK 25,28 doputovala ke dnešním EUR/CZK 25,17, což odpovídá posílení o necelých 0,5 procenta. Spíše než oslnivá kondice české ekonomiky k tomu ovšem podle nás přispělo spíše klopýtání té evropské.
Růst tuzemského hrubého domácího produktu probíhá přibližně v souladu s očekáváními, když za rok 2024 pravděpodobně připíšeme zhruba 1 procento. To je na historické poměry sice stále spíše slabý výsledek, ovšem v kontextu nepříznivých vnějších okolností se jedná vlastně o úspěch. Hospodářské oživení je taženo rostoucí spotřebou domácností, které si užívají nadále mizivou míru nezaměstnanosti a poměrně robustní růst reálných mezd (4,6 % meziročně ve třetím čtvrtletí 2024). Úměrně tomu se zlepšuje spotřebitelská nálada, která se konečně vymanila z předchozího pobytu v pásmu „blbé nálady“ a je to vidět i na rostoucích maloobchodních tržbách.
Naproti tomu v nevalné kondici se nachází průmyslový sektor, hlavně pak ta odvětví, která spoléhají na obchod s Německem, které se i nadále potácí na hraně recese. Spotřebitelská inflace sice v závěru roku narůstala, ovšem do značné míry to bylo způsobeno statistickými efekty, spíše než skutečnými inflačními tlaky. Česká národní banka ovšem po roce kontinuálního uvolňování zařadila v prosinci neutrál a základní sazba tak prozatím zakotvila na úrovni 4,00 %.
Česká ekonomika tedy prochází oživením, které sice není nikterak dynamické, ale ve srovnání s eurozónou je přece jen svižnější. ČNB navíc má velkou část procesu snižování sazeb již odpracovanou, zatímco ECB bude muset ještě přitlačit. Tyto faktory podle nás způsobily lepší výkon koruny vůči euru a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2025. Pokud navíc koruně nepodrazí nohy nepříznivý vývoj války na Ukrajině či obchodní politika Donalda Trumpa, mohla by se již v prvním pololetí pokusit o zdolání mety EUR/CZK 25,00.
EUR/CZK Graf vývoje a prognóza:
Zdroj: CYRRUS, Bloomberg
EUR/USD:
Euro dostalo v loňském posledním čtvrtletí od dolaru výprask. Škodí mu slabá ekonomika, nižší úroky a ránu z milosti mu zasadil Donald Trump. Rok 2025 zůstane pro euro složitý a zpět dobude jen malou část ztracených pozic.
Euro má za sebou hororový kvartál, během kterého se propadlo z úvodních EUR/USD 1,105 ke dnešním EUR/USD 1,043, což odpovídá oslabení o dramatických 5,8 %. Proti Evropě se v tomto období spiklo snad úplně vše, od ekonomického výkonu přes politiku centrálních bank až po geopolitické faktory.
Prognózy ekonomického výkonu se v uplynulém čtvrtletí přepisovaly na obou stranách Atlantiku, nicméně v opačných směrech. Ekonomika Spojených států nepřestává udivovat svou odolností a navzdory nadále relativně vysokým úrokovým sazbám pokračuje na plný plyn vpřed. Tvorba nových pracovních míst, spotřebitelská důvěra, mzdy i poptávka po službách konzistentně překonávají odhady a naznačují, že recese zde skutečně není na pořadu dne. Jedinou vadou na kráse tak zůstává relativně slabý – ovšem nikoliv tragický – výkon průmyslového sektoru a nadále poněkud rozbouřená inflace.
Naproti Evropa se stále ne a ne odrazit ode dna. I zde sice rostou reálné příjmy a na uzdě se daří držet nezaměstnanost, nicméně průmyslové srdce kontinentu, tedy Německo a na něj navázané ekonomiky, je zralé na defibrilátor. Každý další měsíc přináší nové zklamání, když průmyslníci namísto toužebně vyhlíženého oživení reportují další ochlazení poptávky, přičemž důvody jsou jak cyklické – jako např. slabý odbyt v Číně či vysoké úrokové sazby – tak i strukturální, mezi které se řadí drahé energie, přemíra regulace, nepříznivá demografie i změna spotřebitelských preferencí.
S ekonomickým vývojem pak úzce souvisí i reakce centrálních bank. Zatímco americký Fed sazby sotva začal snižovat a již nyní signalizuje čas na pauzu, protože si v zahřáté ekonomice nemůže dovolit riskovat inflační fiasko, Evropská centrální banka řeší opačný problém. Její šéfka Lagardeová již poměrně otevřeně hovoří o tom, že ji inflace přestává znervózňovat a patrně nastává čas spíše na stimulaci slabé ekonomiky nižšími úroky.
Jako by to nestačilo, přišel 5. listopad 2024 a vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Trump ztělesňuje hned několik rizik pro Evropu – hrozí zavedením drakonických cel na dovoz evropského zboží, zpochybňuje ochotu a připravenost pokračovat ve vojenské spolupráci v rámci NATO a staví se odmítavě k podpoře Ukrajiny napadené Ruskem.
Bohužel většina těchto proti-eurových faktorů s námi patrně zůstane i v průběhu roku 2025. Očekáváme, že evropská ekonomika bude i nadále za tou americkou zřetelně zaostávat a úrokový diferenciál bude čím dál silněji působit ve prospěch dolaru. Předpokládáme ovšem, že Trump z některých svých extrémních postojů sleví, což by euro mohlo pošťouchnout nahoru, maximálně ovšem do okolí EUR/USD 1,07.
EUR/USD graf vývoje a prognóza:
Zdroj: CYRRUS, Bloomberg
Podrobnější prognózu i s čísly najdete v následující tabulce: