Shutterstock 630353675
17. 1. 2025

Koruna pod tlakem, euro drží pozice vůči dolaru

EUR/CZK:

Česká koruna za sebou má nepříliš vydařený týden, během kterého oslabila z úvodních EUR/CZK 25,09 ke dnešním EUR/CZK 25,31, tedy o zhruba 0,9 procenta. Z tuzemských reálií jí příliš nepomohla listopadová statistka maloobchodních tržeb, která jednak mírně zaostala za očekáváním, a zároveň přinesla revizi říjnového údaje směrem dolů.

Návrat tuzemských spotřebitelů do obchodů tak probíhá jen velmi pozvolna, což indikuje slabší inflační tlaky i ekonomický výkon, přičemž oboje působí proti koruně. Ve stejném směru ostatně vyzněla i prosincová statistika samotné inflace, která namísto trhem i ČNB očekávaných 3,3 % meziročně přinesla podstatně umírněnějších hodnotu 3,0 %. Část tohoto překvapení sice lze svalit na nepředvídatelné ceny potravin, které do rozhodování centrální banky vstupují jen velmi omezeně, relativně klidný vývoj ovšem vykazovaly i tradičně poptávkové kategorie jako oděvy, obuv, rekreace či pohostinství. Spekulace na únorové snížení tuzemských úrokových sazeb tak logicky posílily, což koruně pochopitelně nesvědčí. Situaci pak nedokázal zachránit ani naopak nečekaně svižný růst cen českých průmyslových výrobců, který sice na budoucí inflační tlaky zadělává, ovšem až na vzdálenějším horizontu a v menší míře, než co by dokázalo trhem zahýbat.

V nejbližších dnech nás žádné významné makroekonomické události nečekají, přičemž jedinou výjimkou bude páteční zveřejnění lednové edice konjunkturálního průzkumu. Ten ovšem obvykle nemá kurzotvorný potenciál a korunou tak patrně budou hýbat spíše zahraniční události. S ohledem na blížící se inauguraci staronového amerického prezidenta Trumpa budou právě signály z jeho nastupující administrativy nejdůležitějšími novinkami. Pokud ovšem Trump korunu nevyděsí dalšími proti-evropskými výhrůžkami, očekáváme její návrat do okolí EUR/CZK 25,15.

 

EUR/USD:

Kurz eura vůči dolaru se za posledních sedm dní prakticky vůbec nezměnil, když začínal i končil shodně na hodnotě EUR/USD 1,030. Z Evropy ostatně ani žádné překvapení nedorazilo, když listopadová průmyslová výroba, bilance přeshraničního obchodu i finální odhad prosincové inflace naplnily tržní očekávání. Naproti tomu z USA zajímavé informace chodily.

Jako první trh zaskočila nečekaně silná statistika tvorby nových pracovních míst, kterých v prosinci vzniklo 256 namísto předpokládaných 165 tisíc. V podobném duchu vyzněla míra nezaměstnanosti, která namísto vyhlížené stagnace klesla ze 4,2 na 4,1 %. Tato pro-dolarová překvapení byla ovšem záhy vyvážena zprávami s opačným vyzněním, když prosincové ceny výrobců doručily meziměsíčně pouze 0,2 % (odhad činil 0,4%), jádrová spotřebitelská meziroční inflace 3,2 % (odhad 3,3 %) a maloobchodní tržby meziměsíčně 0,4 % (odhad 0,6 %). Zatímco první část týdne tak americkému dolaru přála, ta druhá naopak škodila, a výsledkem je nulový celkový pohyb.

V příštích dnech dorazí z USA hlavně tradiční předstihové indikátory, od kterých vesměs očekáváme velmi mírné ochlazování. Naopak tytéž statistiky z Evropy by měly vykazovat přinejhorším stagnaci, v ideálním případě pak opatrnou tendenci k oživení. Eurodolar by se tak měl tlačit nesměle nahoru, přičemž momentálně by mu podle nás slušelo alespoň EUR/USD 1,040.