Koruna pod tlakem dat, euro čeká na ECB
EUR/CZK
Česká měna si v uplynulém týdnu připsala kosmetické zisky, když se z úvodních EUR/CZK 25,14 posunula ke dnešním EUR/CZK 25,12, což odpovídá posílení o 0,1 procenta. Z domova jsme se mnoho nového nedozvěděli, jedinou výjimku představovalo zveřejnění lednové edice konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu. Ten přitom korunu příliš potěšit nemohl, když souhrnný ukazatel ekonomické důvěry namísto očekávaných 97,7 dosáhl pouze 97,4 bodu, přičemž zatímco důvěra podnikatelů překvapila směrem nahoru, u spotřebitelů došlo k opačnému vývoji. Právě spotřebitelskou důvěru přitom česká ekonomika momentálně potřebuje jako sůl, jelikož útraty domácností mají být hlavním motorem růstu v nejbližších kvartálech.
V příštích dnech nás čeká hned několik zajímavých a potenciálně kurzotvorných událostí. V pátek se dočkáme prvního odhadu vývoje českého HDP v posledním kvartále loňského roku, v příštím týdnu se pak přidá index nákupních manažerů, maloobchodní tržby, průmyslová výroba a také letošní novinka – předběžný odhad spotřebitelské inflace. Tu ČSÚ historicky nikdy nezveřejňoval a museli jsme tedy čekat až na finální data, což se nyní mění. Tuto změnu určitě ocení bankovní rada ČNB, která se ve stejný den schází k pravidelnému měnověpolitickému zasedání. Podle nás je v této datové smršti větší potenciál pro překvapení směrem dolů. Přepokládáme, že růst HDP za odhady mírně zaostane, což bude silný argument pro další snížení úrokových sazeb, které také nastane. Mnoho si neslibujeme ani od maloobchodu či průmyslu. Zachránit by to mohla případně vyšší inflace, ale pokud výrazně neposkočí, očekáváme návrat kurzu koruny zpět k EUR/CZK 25,20.
EUR/USD
Euro si dokázalo udržet předchozí zisky, když se z úvodních EUR/USD 1,041 v uplynulém týdnu posunulo ještě nepatrně vzhůru k EUR/USD 1,042, tedy o 0,1 procenta. Krátkodobě se dokonce pokoušelo i o metu EUR/USD 1,05, ovšem tento pokus bylo nakonec donuceno pro tuto chvíli vzdát. Z Evropy mu mohl pomoct lednový index nákupních manažerů ze zpracovatelského sektoru, který namísto očekávané stagnace mírně narostl. Zajímavý je hlavně výsledek tohoto ukazatele z Německa, kde taktéž překvapil směrem nahoru a ačkoliv by bylo ještě předčasné z toho usuzovat na definitivní ukončení tamní průmyslové mizérie, v současné situaci bereme zavděk každou pozitivní indicií. V ještě větším rozletu pak euru zabránily zprávy ze Spojených států, hlavně pak z tamní centrální banky. Fed v souladu s očekáváními ponechal základní úrokovou sazbu na stávající úrovni, ovšem tento krok doprovodil poměrně jestřábím podtónem. Výsledek hlasování byl tentokrát jednomyslný a Jerome Powell následně rétoricky odmítl s dalším snižováním úrokových sazeb spěchat, a to hlavně s odkazem na nadále silnou kondici americké ekonomiky, robustní trh práce a rostoucí pochybnosti o tom, zda tamní inflace skutečně udržitelně směřuje k cíli.
V nejbližších dnech je na řadě Evropa, přičemž nejvíce zvědavi budeme na zasedání Evropské centrální banky. Ta s největší pravděpodobností přistoupí ke snížení úroků o dalších 0,25 procentního bodu a doprovodí to holubičí rétorikou naznačující potřebu dalšího uvolnění měnových podmínek. Hlavní hádankou tedy zůstává, jak moc holubičí tón nakonec paní Lagardeová zvolí. Trh je momentálně nastaven na postupný pokles až k hodnotě 2,00 %, kam by se sazby mohly dostat již zhruba v polovině letošního roku. Vzhledem k nadále nevalné kondici evropské ekonomiky se ovšem objevují i spekulace na prudší postup ECB. My to nepovažujeme za pravděpodobné a podle nás tedy Lagardeová tímto směrem nepřekvapí. To by mělo euro dále podepřít poblíž stávajících EUR/USD 1,04.