Alexander Mils L C pH Gxs7pww Unsplash
18. 12. 2024

Koruna i euro pod vlivem centrálních bank

EUR/CZK

Koruna si v uplynulém týdnu připsala kosmetické zisky, když se z úvodních EUR/CZK 25,08 posunula ke dnešním EUR/CZK 25,05, což odpovídá posílení o zhruba 0,15 %. Z tuzemska jsme se dozvěděli relativně povzbudivá data o říjnových maloobchodních tržbách, které meziročním růstem o 5,5 procenta překonaly tržní odhad. Naopak za očekáváními zaostal výkon průmyslového sektoru a nepatrně také bilance přeshraničního obchodu se zbožím. Nejzajímavějším momentem pak bylo zveřejnění listopadové inflace, která namísto vyhlížených 3,0 dosáhla 2,8 procenta meziročně.

Nižší inflační statistika by před nadcházejícím pravidelným měnověpolitickým zasedáním bankovní rady mohla působit proti-korunově, jelikož zvyšuje pravděpodobnost snížení úrokových sazeb. Tento efekt se ovšem dostavil jen ve velmi omezené míře, což pravděpodobně lze přičíst několika veřejným vyjádřením členů bankovní rady, kteří zněli, jako kdyby se trh snažili připravit na zachování sazeb na stávající úrovni. Právě toto zasedání pak bude jednoznačně kurzotvorným vrcholem příštího týdne. Podle nás tvrdá data z tuzemské ekonomiky další pokles sazeb umožňují, nicméně nelze si nevšimnout zmíněných vyjádřením členů bankovní rady, kteří signalizují opak. Za pravděpodobnější tudíž považujeme, že si ČNB dá v uvolňování měnové politiky pauzu, byť to nepovažujeme za zcela zaručené. Pokud se tento odhad naplní, mohla by koruna otestovat hranici EUR/CZK 25,00, ovšem její prolomení podle nás není pravděpodobné. Naopak případné snížení sazeb by ji zřejmě poslalo zpět nad EUR/CZK 25,10.

 

EUR/USD

Evropská měna opět sčítá ztráty, za posledních sedm dní klesla z EUR/USD 1,058 ke dnešním EUR/USD 1,047, a odepsala tak zhruba 1 procento. Ze Spojených států přitom žádná šokující data nedorazila, když jediné zajímavější překvapení představoval mírně silnější růst cen ve výrobním sektoru. Určitou roli mohla sehrát říjnová statistika průmyslové výroby z Německa, která (opět) překvapila směrem dolů, když namísto očekávaného meziměsíčního růstu o 1 procento vykázala stejně velký pokles.

Patrně nejdůležitější událostí ovšem bylo pravidelné měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky, které se konalo ve čtvrtek. Na něm došlo ke snížení sazeb o 0,25 procentního bodu, což bylo ovšem plně v souladu s očekáváními. I přesto bylo jeho vyznění nakonec patrně více holubičí, než se trh původně domníval. ECB jednak zhoršila prognózu ekonomického růstu eurozóny pro rok 2025 a zároveň změnila formulaci svého oficiálního vyjádření tak, že z něj vyřadila závazek udržovat měnovou politiku restriktivní, dokud nedojde k návratu inflace ke 2 %. Přeloženo do češtiny to v podstatě znamená, že ECB bude ochotna sazby i snižovat i v případě, že si dosažením inflačního cíle nebude stoprocentně jistá. Nyní bude trh zvědav na to, jak se k věci postaví americký Fed, který zasedá příští středu. Očekává se taktéž snížení sazeb o 0,25 procentního bodu, ovšem klíčová bude i zvolená rétorika. V závislosti na její „přísnosti“ předpokládáme, že by euro mohlo dále klesnout až k EUR/USD 1,04, nebo zůstat přibližně na stávajících úrovních.