Česká měna za uplynulý týden vůči euru nepatrně posílila
Vývoj kurzu EUR/CZK
Posílení české koruny: Česká měna za uplynulý týden vůči euru nepatrně posílila, když se dostala z úvodních EUR/CZK 25,35 ke dnešním EUR/CZK 25,29, a připsala si tak zhruba 0,2 procenta. Z tuzemských reálií jsme se dozvěděli oproti očekáváním mírně lepší výsledek zářijové průmyslové výroby.
Stabilita v ostatních ukazatelích: Zbytek ostatních zpráv se prakticky přesně trefil do tržního odhadu a kurzové výkyvy tak nezpůsobil. Sem patřil statistika zahraničního obchodu, maloobchodní tržeb, nezaměstnanosti i spotřebitelské inflace.
Měnověpolitické zasedání ČNB: Hlavní událostí pak bylo pravidelné měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB, která taktéž postupovala v souladu s očekáváními, když přistoupila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. My ovšem listopadové zasedání hodnotíme přesto jako spíše holubičí a to hlavně kvůli způsobu, kterým se ČNB nyní dívá do budoucnosti. Jednak představila novou kvartální makroekonomickou prognózu, ve které zhoršila predikci vývoje české ekonomiky, a zároveň i snížila její dlouhodobé růstové parametry ve svém modelu. I s ohledem na výše uvedené skutečnosti jsme toho názoru, že koruna bude mít v blízké době ztíženou pozici a útok na EUR/CZK 25,00 se tak pro tuto chvíli zřejmě odkládá.
Vývoj kurzu EUR/USD
Dramatický pokles eura: Euro prožilo v minulých dnech volný pád, když z hodnot kolem EUR/USD 1,093 sletělo až k aktuálním EUR/USD 1,063, což odpovídá dramatickým 2,7 procentům.
Vliv amerických voleb: Vysvětlení je tentokrát zcela nasnadě – je jím výsledek amerických prezidentských voleb. Ty suverénně ovládl Donald Trump, který nejen že přesvědčivě vyhrál na počet získaných volitelů, ale dokázal posbírat i absolutní většinu odevzdaných hlasů. Trump přitom ve své předvolební kampani sliboval hned několik pro Evropu potenciálně nebezpečných věcí. V první řadě opakovaně deklaroval úmysl zavést nová cla na dovoz zahraničního zboží do USA, a to v astronomické výši 20 % na všechny země a 60 % speciálně na Čínu. To by znamenalo míru protekcionismu, kterou jsme ve Spojených státech neviděli již zhruba sto let, a oproti stávajícímu stavu by to odpovídalo přibližně sedminásobnému zvýšení.
Bezpečnostní a ekonomické dopady: Pro Evropu by to na americkém trhu logicky znamenalo oslabení konkurenceschopnosti a následné ekonomické ochlazení. Z podobného soudku pak byla Trumpova rétorika ohledně neochoty podílet se na zajišťování bezpečnosti evropských spojenců v Severoatlantické alianci, což náladě na starém kontinentu taktéž nepřidává.
Možný budoucí vývoj: Oproti těmto zprávám se pak až jako podružné jeví proběhnuvší zasedání americké centrální banky, která v souladu s očekáváním snížila úroky o 0,25 procentního bodu. Další vývoj bude záležet hlavně na signálech, které bude nyní vysílat formující se Trumpova administrativa. Pokud udrží nastavený konfrontační tón, což se v tuto chvíli jeví jako pravděpodobné, může euro na nedávnou sílu zapomenout a mohlo by zamířit ještě níže směrem k EUR/USD 1,05.