Piggybank V1 J Uex Wd Fn E Unsplash
12. 9. 2024

Česká měna se za posledních sedm dní vůči euru posunula z úvodních 25,05 na 25,09

EUR/CZK:

Česká měna se za posledních sedm dní vůči euru posunula z úvodních EUR/CZK 25,05 ke dnešním EUR/CZK 25,09, což odpovídá oslabení o zhruba 0,15 procenta. Zprávy z domácí ekonomiky byly přitom spíše pro-korunové, avšak tento vývoj je možné přičíst hlavně zahraničním událostem.

Červencové maloobchodní tržby meziročním růstem o 4,5 % příjemně překvapily, když trh počítal pouze s výsledkem pod 4 %. Skokové zotavení spotřeby domácností se sice stále nekoná, ale trendově se jejich útraty přece jen posouvají výše. Průmysl skončil v souladu s odhady bez známek zotavení.

Nejzajímavější statistikou byla spotřebitelská inflace, která v srpnu dosáhla 2,2 % meziročně, oproti očekávaným 2,0 %. Tento vývoj by za normálních okolností mohl vést k růstu spekulací na vyšší budoucí trajektorii úrokových sazeb, ale trh tuto zprávu vstřebal poměrně v poklidu, jelikož hlavní příspěvek k inflaci měly volatilní potraviny.

Nadcházející týden bude na ekonomická data skoupý, jedinou výjimkou bude srpnový výsledek výrobní inflace, který obvykle s kurzem koruny příliš nemává a ani tentokrát neočekáváme výraznější turbulence.

EUR/USD:

Na páru eura s dolarem se v uplynulém týdnu více dařilo americkému dolaru, který se posunul z EUR/USD 1,109 na EUR/USD 1,100 a připsal si tedy zhruba 0,7 %. Americká data nepřála, ale zklamání bylo vystřídáno překvapením.

V nejbližších dnech bude nejzajímavější událostí pravidelné měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky, od kterého se očekává snížení depozitní sazby o 0,25 procentního bodu. Situace mezi malátnou kondicí evropské ekonomiky a nadále zvýšenou inflací v sektoru služeb zůstává napjatá.